Tripple Gee Award Nite -2020

December 18, 2020 is a day to forever remember.
It was Tripple Gee Plc’s End of The Year Party, Long Service & Excellence Award Nights.
It was a day we celebrated one another after a most challenging business year; an exciting day filled with lots of laughter, music, dance, food, drinks and much more.

Awards and recognitions were given in the following categories:

30 Years Long Service Award:
James Udoh

20 Years Long Service Award:

Idowu Taiwo

Kunle Fasanu

10 Years Long Service Award:

Gabriel Olaitan

Loretta M Ayenuwa

Jimoh Taoheed

Francis Aigbodekhe

Kushimo Olayiwola

Abu A Salihu

Kehinde D Folorunsho

Ganiyu A Usman

Idiat O Balogun

Shuaib B Abdulganiyu

Uche U Ibe

Emmanuel Okodugha

Wasiu Adeyemo

Peter O Shakunle

Halimat Animashaun

Salawu F Ismaila

Suleman Abdul

Christopher Eliman

Best Staff Engineering
Technical Skills, Quality of Work, Response Time, Dependability, Initiative, Creativity, Independent Work
WINNER: Jimoh Taoheed

Best Staff – Admin, Finance, Audit
Team player, Integrity, Co worker relations, Dependability, Communication & Quality of work output
WINNER: Ganiyu Usman

Best Staff – Design Communications
Productivity, Creativity, works to full potential, Thinks outside the Box, Solution driven
WINNER: Timothy Adu

Best Staff – Business Development
Net Revenue Contribution to bottom-line, Productivity, Co worker/Client relations, Initiative, Decision Making & Communication
WINNER: Blessing Onwubuariri

Best Support Staff
Dependability, Communication, Client relations, Initiative, Solutions driven & Team Spirit
WINNER: Aisha Folayan

Mr. Endeavour
Exceeds expectation always, Takes responsibility, Productivity, Overall Work quality, Work Consistency, Dependability, Technical Skills, Creativity
WINNER: Emmanuel Okodugha

Talent of the Year
Works to full potentials, Dependability, Punctuality, Initiative, High Drive for more Assignments
WINNER: Wasiu Adeyemo

Hygienist of the Year
Quality of work, Independent work, Works to full potential, Dependability
WINNER: Endurance Ekiyor

Most Inspiring Staff
Integrity, Honesty, Creativity, Co worker relations, Team Player, Dependability
WINNER: Emmanuel Okodugha

Pilot of the Year
Management of assigned vehicle, zero accident record, Punctuality, Integrity, Appearance, Initiative, Neatness of assigned vehicle
WINNER: Olayiwola Kushimo

Best Staff Access Control
Co worker relations, Dependability, Quality of Work, Integrity
WINNER: Osaro Adeni

Best Staff – Secure Print
Overall work quality, productivity, Efficient Planner & Supervisor, Initiative
WINNER: Peter O Shakunle

Best Staff – Packaging
Overall work quality, productivity, Efficient Planner & Supervisor, Initiative
WINNER: Aminu Thalma

Best Staff Anbos
Overall work quality, productivity, Efficient Planner & Supervisor, Initiative
WINNER: Precious Ohaegbulam

Oscar Award
Overall Best Staff of the Year
WINNER: Uche Ibe